Jezero Milada je na vlastní nebezpečí, do roka by se to mělo změnit

19.8.2015
Město Ústí nad Labem pracuje na získání dalších prostředků na zainvestování technické infrastruktury v oblasti jezera Milada.
Ta je potřebná pro využití území pro veřejnost a podnikání. Finance z tzv. ekomiliard na obnovu krajiny po hnědouhelné těžbě bude možné čerpat na vybudování kanalizace, přístaviště a mol na jezeře.
Představitelé města Ústí nad Labem a Dobrovolného svazku obcí Jezero Milada budou formulovat své požadavky vůči státu na výjezdním zasedání vlády ČR, které bude hostit Ústecký kraj na podzim 2015.
Jedná se o poslední možnost, jak získat prostředky z uvedeného zdroje a vedení města ve spolupráci s Palivovým kombinátem Ústí, s. p. – současným správcem vodní plochy s okolím - nyní intenzivně usiluje o to, aby dosáhlo na maximální alokace.
Současný stav areálu na jezeře Milada, který byl veřejnosti zpřístupněn Palivovým kombinátem jakožto vlastníkem, bohužel není ideální, ovšem město Ústí nad Labem není v tuto chvíli vlastníkem areálu, neprovozuje služby ani stánky. Provoz zatím nadstandardně řeší Palivový kombinát Ústí, za což mu patří velké poděkování.
Město samozřejmě jezero Milada považuje za velmi atraktivní a vnímá obrovský zájem občanů, proto se aktivně zapojilo nejen do řešení bezpečností situace, ale připojilo se také zajištěním finančních prostředků na zajištění vybudování infrastruktury. Ačkoliv areál bude ze státu převeden až v roce 2017, město má obrovský zájem zlepšit kvalitu služeb již příští rok.

usti.iDNES.cz

Jezero Milada poblíž Ústí nad Labem je od svého zpřístupnění na konci května hojně navštěvované, rekreanti si však stěžují na chybějící služby, zázemí nebo že se nemají kam schovat do stínu. Situace by se ale příští rok měla zlepšit.

Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada se proto teď snaží zajistit návštěvníkům alespoň základní potřeby. Na místě už jsou toalety, hledají se další provozovatelé občerstvení. Ústecká radnice plánuje, že by v lokalitě mohla být i stálá služebna městské policie. Strážníci vyjíždějí k jezeru několikrát denně kvůli dopravním přestupkům, znečišťování okolí odpadky, ale také kvůli hlášením o tonoucích.

V okolí jezera navíc chybí infrastruktura. Na poli nad jezerem vzniklo pouze provizorní parkoviště a rekreanti pak musejí sestoupit zhruba půl kilometru k vodě. Kdo chce na místě trávit celý den, chodí obtěžkán taškami plnými zásob jídla, pití a zábavního náčiní pro děti. Jednodušší je cesta na kole, kolem celého jezera vede několik tras. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Výraznějšího zlepšení se rekreanti dočkají zřejmě až v příští sezoně. Oblast by v budoucnu mohly spravovat okolní města a vesnice, které vytvořily výše zmíněný Dobrovolný svazek obcí Jezero Milada. Čekají ještě na to, až stát převede do jejich vlastnictví přilehlé pozemky, což má být nejpozději do konce roku 2017.

Vylepšit pohled na jezero a přitáhnout ještě více turistů chce svazek obcí také pořádáním různých akcí. U vody už se tančila zumba, konala se i FlyBoard show - jde o nový adrenalinový sport, který spočívá ve vznášení se nad vodou. Milada je s rozlohou 252,2 hektaru třetím největším jezerem v Česku. V budoucnu by se oblast měla stát centrem vodních sportů a rekreace pro celý kraj.